تبلیغات
سلام مدرسه - فناوری و اعجاب در دنیای ارتباطات
شنبه 5 تیر 1389

فناوری و اعجاب در دنیای ارتباطات

   نوشته شده توسط: اشکان حسین پور     
   ● نویسنده: عمادالدین - فیاضی

منبع: خبرگزاری - ایرنا - تاریخ شمسی نشر 24/02/1386


 
 

پیشرفت فناوری ارتباطی در همه ابعاد زندگی انسان تاثیرات عمیق و غیر قابل انكاری برجا گذاشته است. با توجه به اهمیت این تاثیرات است كه یك روز ( ۲۷اردیبهشت برابر با ۱۷ماه مه ) در تقویم جهانی به نام روز جهانی ارتباطات نام گذاری شده است . با نگاهی به سیر زندگی انسان و تكامل ابزارهای ارتباطی به خوبی می‌توان دریافت كه با پیشرفت فن آوریهای جدیدارتباطات انسانی نیز سخت متحول گشته است. در چند دهه اخیر روش پخش و دریافت اطلاعات عوض شده و تركیب جدیدی به خود گرفته است . خطوط عمودی و مجزای اطلاعات به شبكه های موازی و پیچیده ارتباطی تبدیل شده است. شركت های تلفن و مخابرات از سازمان های تلفنی و مكالماتی به شركت های عظیم حمل و نقل اطلاعات تبدیل شده اند.


تلفن، رایانه، تلویزیون، ماهواره‌ها و وسایل ارتباطی تصویری، شبكه های اطلاعاتی بوجود آورده‌اند كه در آن اطلاعات مجزای دهه قبل در یك ابزار ارتباطی به طور متمركز جاسازی شده است .


امروزه پیشرفت فناوری، تحول و انقلاب بزرگی در تبادل اطلاعات و ارتباطات ملت‌ها بوجود آورده و اصطلاح بزرگراههای اطلاعاتی از عناوین جدیدی است كه متعاقب چنین پیشرفت عظیمی در سطح جهانی مطرح شده است.


پروفسور" حمید مولانا "معتقد است بزرگراههای اطلاعاتی به وسایل ارتباطی ،اطلاعاتی و تكنولوژی‌هایی گفته می‌شود كه توسط آنها هر نوع پیام فرستاده می‌شود.


اخبار،برنامه های رادیویی و تلویزیونی، ویدئو،فیلم و سینما ، بازیهای الكترونیكی تفریحی، صفحات موسیقی، مكالمات معمولی تلفن، عرضه و تقاضاهای اجناس و قیمت‌ها در فروشگاهها و بازارها ،منابع و مجموعه های كتابخانه‌ها ،آگهی های تجارتی و سیاسی و اجتماعی، آمار و داده های اقتصادی،آموزشی، بهداشتی،علمی،انواع طراحی، نقشه، تصویر و عكس از جمله این پیام‌ها است.


به عبارت دیگر بزرگ راههای اطلاعاتی مانند بزرگ راههای حمل و نقل هستند كه در آن واحد و در یك جاده معین دوچرخه،اتومبیل، اتوبوس، كامیون، درشكه و حتی راه آهن در حركت و رفت و آمد باشند با این فرق كه در بزرگ راههای اطلاعاتی به جای وسایل حمل و نقل، كالا و مردم پیامهای شفاهی و كتبی و آمار داده های اطلاعاتی و تصویرها در حركت هستند. در واقع در دنیای امروز ، بدون استفاده از این بزرگ راههای اطلاعاتی اموری چون تجارت جهانی، فعالیت بازارهای صنایع فرهنگی - گسترش رسانه ها و شركت های اطلاعاتی چند ملیتی و غولهای جهانی، هدایت میلیونها سرباز و قشون و مسافر و توریست و تسلط اطلاعاتی و علمی و بانكی ممكن نیست.


نكته قابل توجه در كشورهای در حال توسعه و كشوری مانند ایران این است كه باید ضرورتهای پیوستن به فناوری ارتباطی پیشرفته و جهانی را در استراتژی كوتاه مدت و بلند مدت خود طراحی نماید.


بی‌تردید درك چنین وضعیتی تحول در زیر ساختهای اطلاع رسانی و لزوم توجه اتصال به شبكه های جهانی را برای ما الزام آور می‌سازد.


نخستین ضرورت برای چنین امری تقویت زیرساختهای ملی اطلاع رسانی است .


دومین ضرورت اتصال به شبكه جهانی داده هااست. به این معنا كه همه به دنبال آن هستند كه به گونه ای با اتصال به یك شبكه جهانی داده‌ها و گردش داده‌ها و اطلاعات، حضور و نقش خود را به آزمون گذارند.


ضرورت دیگر مساله شبكه فرامرزی داده‌ها است. امروزه دیگر اطلاعات جنبه ملی انسانی و منطقه ای ندارد بلكه در سراسر دنیا بخشی از اطلاعات وجوددارد كه معانی فرامرزی و سراسری دارد.


از ضرورتهای دیگری كه مطرح است - توزیع اطلاعات مسوولانه می‌باشد بدین معنی كه داده های فراوانی كه به صورت میلیاردی در هر لحظه افزایش می‌یابد باید به گونه ای مسئولانه بوده و گردش مسئولانه ای در زمینه های مختلف و بر اساس نیازهای ملتها داشته باشد.


همچنین این گردش مسوولانه ما را به سمت وضعیتی می‌برد كه دیگر ارتباطات ضرورتا رودررو و چهره به چهره نیست درگذشته اكثر ارتباطات به صورت رودررو و چهره به چهره بود و امروزه شبكه های مجازی و غیرحقیقی ارتباطی، روابط وارتباطات انسانی رابه صورت غیر قابل تصوری دگرگون كرده است.


ما می‌توانیم با پست الكترونیك "ای میل "از طریق پایگاهها و كافی نت‌هایی كه در سطح شهرها و سراسر كشور راه اندازی شده به راحتی با هركسی كه مایل باشیم ارتباط برقرار نماییم به این ترتیب دوستان و همفكران بسیاری را در نقاط مختلف جهان داشته باشیم و باآنان تبادل نظر كنیم بدون آنكه حتی یك بارهم آنان را دیده باشیم .


چنین وضعیتی خواه ناخواه ما را به سوی جهانی شدن سوق می‌دهد و دیگر نمی توانیم حاشیه نشینی كنیم و باید در چنین مجموعه جهانی نه تنها صاحب نقش باشیم بلكه سهم خویش را نیز بدست آوریم .


البته در چنین فضایی ما با چالشهایی روبرو می‌شویم كه این چالشها ناشی از پیدایش موج عظیمی از دانش - اطلاعات - فهم و اندیشه در سطح جهان امروز است .


چنین تحولاتی در سطح جهانی مسلما تغییراتی را برای ما الزام آور می‌كند به این معنا كه دیگر نمی‌توانیم با دیدگاهها،تفكرات و ایده های گذشته و با همان نگاه بسته خود در این وضعیت جدید جهانی وارد شویم و اظهار وجود كنیم. از سوی دیگر ذكر این نكته حائز اهمیت است كه با وجودی كه پیشرفت فناوری های ارتباطی در دنیای امروز به ویژه برای كشورهای در حال توسعه یك ضرورت اجتناب ناپذیر است اما این واقعیت مطرح است كه خطی مشی‌ها و سیاستهایی كه در جهت پیشرفت فناوری اطلاعات اعمال می‌شود گاه پیامدهای منفی نیز در بردارد.


دانشمند معروف ارتباطات "هیم لینك " در بحث از پیامدهای سیاستهای تكنولوژی در كشورهای در حال توسعه معتقد است تنوع و رقابت فشرده در تولید فناوری اطلاعات اغلب سبب می‌شود كه كشورهای واردكننده نتوانند در زمینه ارزیابی و جذب آن مهارت لازم را از خود نشان دهند.


از سوی دیگر كشورهای در حال توسعه تلاش می‌كنند كه به نوعی ظرفیت اطلاعات برای خود ایجاد كنند. تلاش این كشورها در زمینه ایجاد ظرفیت اطلاعات اغلب به صورت كاملا كنترل نشده صورت می‌گیرد.بنابراین به نظر می‌رسد كه كشورهای در حال توسعه بایستی سیاستهایی اتخاذ كنند تا آنها را در برابر قید و بندهای اقتصادی خارجی كه با پیامدهای سیاسی و فرهنگی همراه است حفظ كنند.


این كشورها باید در عین حال تلاش كنند تا با ایجاد زیربنای لازم و مهار منابع موجود در جهت اتكا به خود گام بردارند. جالب اینكه كشورهای در حال توسعه به طور كلی از آن نگرانند كه از انقلاب اطلاعات عقب بمانند.


همین نگرانی سبب می‌شود تا بخش عظیمی از امكانات مالی اشخاص و دولتها در جهت خرید تازه‌ترین انواع فناوری صرف شود بدون آنكه آمادگی برای جذب فناوری و بهره گیری از مزایای آن مورد توجه قرار گیرد.


بنابراین لازم است نخست اثرات اجتماعی و فرهنگی استفاده و كاربرد صحیح از فناوری های اطلاعاتی روشن شود آنگاه با اشاعه فرهنك فناوری اطلاعاتی و آموزش و آشنا ساختن مردم و دستگاههای دولتی و خصوصی با چنین فرهنگی، محیطی تازه برای استفاده از این فناوری‌ها بدست داد كه كاملا سودمند باشد و اثرات منفی را به حداقل كاهش دهد.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر